Logo BIP
Herb
Biuletyn Informacji Publicznej
Gminy Tuszyn

Wyszukiwanie zaawansowane

Menu przedmiotowe

Tagi

Informacja o lokalizacji pojemnika na zniszczone flagi w Urzędzie Miasta w Tuszynie.

Co zrobić ze zniszczoną flagą państwową?

Zniszczonej flagi państwowej nie można wyrzucić na śmietnik.

W Gminie Tuszyn można ją oddać do specjalnego pojemnika, który znajduje się na parterze w budynku B Urzędu Miasta w Tuszynie.

Zgodnie z Ustawą z dnia 31 stycznia 1980 r. o godle, barwach i hymnie Rzeczypospolitej Polskiej oraz o pieczęciach państwowych flaga Rzeczypospolitej Polskiej to prostokątny płat tkaniny o barwach Rzeczpospolitej Polskiej i proporcji szerokości do długości 5:8 umieszczony na maszcie.

    Barwami Rzeczpospolitej są zaś kolory biały i czerwony, ułożone w dwóch poziomych pasach tej samej szerokości, z których górny jest koloru białego, dolny koloru czerwonego.
Przepisy nakazują poszanowanie godła i flagi. Powinny być one utrzymane w czystości i dobrym stanie fizycznym tj. niezniszczone, nieuszkodzone, niezgniecione, niepostrzępione, niewyblakłe. Wywieszona flaga powinna być przymocowana w taki sposób, aby nie uległa zerwaniu i umieszczona tak, aby nie dotykała podłoża lub nie była zamoczona w wodzie.


Zużytej flagi państwowej, także tej papierowej, nie można wyrzucić na śmietnik lub porzucić w przypadkowym miejscu. Zgodnie z wytycznymi Biura Bezpieczeństwa Narodowego takie flagi powinny być gromadzone i niszczone w sposób godny, najlepiej palone w miejscu niepublicznym, po pozbawieniu ich cech używalności. Przedtem flagi trzeba rozciąć, aby rozdzielić barwy. Podobne procedury obowiązują w przypadku godła Rzeczpospolitej Polskiej. Metalowe tablice z godłem należy dokładnie zamalować przed ze złomowaniem lub pociąć. Flagi są utylizowane zgodnie z ceremoniałem wojskowym.

Publiczne znieważanie, niszczenie, uszkadzane lub usuwanie godła i flagi zagrożone są w kodeksie karnym grzywną, karą ograniczenia wolności albo karą pozbawienia wolności do roku. Naruszenie przepisów o godle, barwach i hymnie RP zagrożone jest też w kodeksie wykroczeń karą aresztu lub grzywny.

                      


Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Osoba odpowiadająca za treść informacji

Beata Krawczyk

Data wytworzenia:
21 wrz 2023

Osoba dodająca informacje

Kamil Gorzkiewicz

Data publikacji:
21 wrz 2023, godz. 13:42

Osoba aktualizująca informacje

Kamil Gorzkiewicz

Data aktualizacji:
21 wrz 2023, godz. 13:42